Jak to działa?

Dziel się wiedzą z innymi

Internet zmienia sposób, w jaki funkcjonujemy. Nie tylko daje nam możliwość wyszukiwania i odnajdywania informacji, ale daje nam również możliwość jej tworzenia. Jakkolwiek genialni możemy być, zawsze znajdą się dziedziny, w których nasza wiedza jest niewystarczająca. Postanowiliśmy zatem stworzyć serwis, w którym to sami użytkownicy będą tworzyć zestawy do nauki. Pozwoli to innym na ocenę każdego z zestawów i na wybranie tych najlepszych. Umożliwi gromadzenie wiedzy z różnych dziedzin i dzielenie się nią pomiędzy użytkownikami.

Powtórki - spaced repetition

Jest wiele sposobów na uczenie się i zapamiętywanie. Wiele badań naukowych dotyczyło tego tematu. Jeden z ciekawszych rezultatów uzyskał Sebastian Leitner w Systemie Leitnera bazującym na małych karteczkach (flashcards).

Materiał do zapamiętania przedstawiany był na małych kartonikach. Po jednej stronie kartonika zapisane było pytanie, po drugiej - odpowiedź. Kartoniki znajdowały się w pojemniku z pięcioma przegródkami. Na początku nauki wszystkie kartoniki znajdowały się w jednej, początkowej przegródce. Podczas nauki należało brać każdą z karteczek, przeczytać pytanie (słowo, lub inny element do zapamiętania) i postarać się przypomnieć odpowiedź. Przy prawidłowej odpowiedzi, karteczkę należało przełożyć do następnej przegródki. Jeśli odpowiedź była zła lub zbyt długo trwało jej przypomnienie, karteczka wracała na początek przegródki startowej. Jeśli w pierwszej przegródce nie było już karteczek, należało zacząć pobierać je z następnej przegródki. Proces ten trwał do momentu, aż wszystkie karteczki znajdowały się w przegródke ostatniej z tym, że źle zapamiętane karteczki wracały do początkowej przegródki na każdym z pośrednich etapów.

W tym podejściu do nauki uczeń jest swoim nauczycielem, więc jest mu się łatwo ocenić (prawidłowa odpowiedź znajduje się po drugiej stronie kartonika) i sam siebie nie oszukuje, bo wie, że system ten działa najlepiej wtedy, gdy zasady nauki są przestrzegane.

Zapamiętywanie

Trening pamięci w naszym serwisie działa w bardzo podobny sposób. Zamiast przegródek i kartoników stosujemy przeglądarkę i pytania z odpowiedziami prezentowane na stronie. Algorytm aplikacji dobiera również automatycznie kolejność pytań i odstęp w czasie pomiędzy nimi w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać zdolność mózgu do przenoszenia elementów z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. System automatycznie ustala powtórki materiału w zależności od oceny użytkownika, czyli od postępu w zapamiętywaniu.

Sposób nauczania polega też na właściwej samoocenie uczącej się osoby. Jej zadaniem jest wybranie zestawu pytań. System będzie automatycznie dobierał i prezentował pytania, na które uczący powinien odpowiedzieć sam sobie. Po kliknięciu poniżej pytania, na stronie pojawi się właściwa odpowiedź. Użytkownik powinien wystawić sobie ocenę od 1 ("pierwszy raz widzę", "w ogóle nie pamiętam") do 5 ("pamiętam świetnie"). Na podstawie tych odpowiedzi system będzie dobierał kolejność pytań. W przypadku niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników, system będzie wyświetlał pytania losowo bez możliwości oceniania odpowiedzi.

» Powrót do strony głównej